RADOŠĀS DARBNĪCAS VECTICĪBNIEKU KULTŪRAS MANTOJUMA IEPAZĪŠANAI VIŠĶOS

2019. gada 27. februārī un 7. martā Višķu pagasta Sabiedriskajā centrā norisinājās radošās darbnīcas vecticībnieku kultūras mantojuma iepazīšanai. Darbnīca tika organizēta biedrības “ Sadarbības platforma” un Britu padomes Latvijā atbalstītā projekta “Latvijas kultūras vēstnieku akadēmija – 1”  aktivitātē “Krievu vecticībnieku tradicionālā kultūra un ikdienas dzīve XX gadsimtā Latgalē” ietvaros. Projekta ideja radās apmācības cikla “Latvijas kultūras vēstnieku nometne” ietvaros pagājušā gada septembrī un no š.g. 15.janvāra līdz 15. martam tā tiek īstenota trijās Latgales vietās – Preiļos, Naujenē un Višķos.

2019. februārī “ Podrušnika, lestovkas un vītās jostas izgatavošanas darbnīcu” Višķos apmeklēja iedzīvotāji no Višķu tehnikuma, Višķiem, Ambeļiem un Špoģiem un Malnavas koledžas izglītības programmu īstenošanas vietas Višķi audzēkņi un skolotāji. Podrušnika un lestovkas izgatavošanas darbnīcu vadīja pieredzējusi rokdarbniece, vecticībniece, Grebenščikova garīgās skolas pasniedzēja Jeļena Delikatnaja no Viļāniem. Rokdarbniece izstāstīja par vecticībniekiem nozīmīgajiem lūgšanas rituāla priekšmetiem – podrušniku, kas ir speciāls  roku spilventiņš – paliktnis lūgšanām un lestovku – īpaša lūgšanu virve, lūgšanu krellēs, kas senajā krievu tradīcijā simbolizē kāpnes no zemes līdz Debesīm. Darbnīcas apmeklētāji uzzināja par šo priekšmetu vēsturi, nozīmi un izgatavošanas tehniku un tradīcijām. Nodarbības praktiskajā daļā, sirsnīgu sarunu gaisotnē, tika veidots podrušniks un ļestovka.

Vītās jostas izgatavošanas darbnīcā, kuru vadīja Inna Zenovjeva no Preiļiem, tika apgūti krievu sarafāna un  vīriešu krekla jostu vīšanas pamati. Jauniešu uzmanību vairāk piesaistīja jostas vīšanas pamatu apgūšana, jo bija iespēja izpausties radoši, veidojot mūsdienīgus aksesuārus.

7. martā visi interesenti tika aicināti piedalīties radošajā darbnīca “Latgales vecticībnieku tradicionālā apģērba un vecticībnieku mīksto rotaļlietu izgatavošanas darbnīca”, kuru vadīja Tatjana Kolosova no Preiļiem. Nodarbības daļa tika veltīta vecticībnieku ikdienas, svētku un lūgšanu apģērba vēsturei 18.- 20. gadsimtā. Nodarbības gaitā varēja uzzināt kā pareizi ģērbties ejot uz lūgšanu namu, kāds bija kāzu apģērbs, darba un svētku apģērbs. Radošo darbnīcu apmeklēja arī Malnavas koledžas izglītības programmu īstenošanas vietas Višķi skolas audzēkņi, kas piedāvāto iespēju izmantoja, lai padziļinātu savas zināšanas vēstures jomā. Jaunieši uzskatīja, ka senais vīriešu krekls “kosovorotka” var būt arī moderns un ērts mūsdienās. Nodarbības otrajā daļā tika apgūtas lupatu leļļu un stilizētu leļļu tērpu izgatavošanas prasmes.

Paldies darbnīcu vadītājiem un visiem apmeklētājiem!

Fotogalerija.