Jampadracis kolhozā pulcēja tūkstošiem līgotāju

Līgo vakarā Višķu estrādē pulcējās līgotāji no malu malām, lai kopā jautrās noskaņās pavadītu gada skaistākos svētkus – Vasaras saulgriežus. Te varēja nobaudīt Daugavpils novada saimnieču sietos sierus un vietējo alus meistaru darīto alu. Tāpat ikviens, kurš nebija paguvis nopīt mājās sev vainadziņu, to varēja pagūt izdarīt pirms koncerta zāļu darbnīcā.

Noskatīties brīvdabas izrādi – koncertu „Jampadracis kolhozā” ieradās vairāk kā divi ar pusi tūkstoši līgotāju. Tik daudz skatītāju Višķu brīvdabas estrādē nepulcējas bieži. Vieni vēlējās pakavēties nostalģiskās atmiņās par kādreizējiem kolhoza laikiem, bet citi – piedzīvot ko jaunu un neredzētu. Kā izteicās daudzi jaunieši: „Mēs atgriezāmies pagātnē, kurā nekad neesam bijuši!” Pasākuma organizatori teica, ka šajā „jampadracī” netika nedz pelti, nedz slavēti kolhoza laiki, bet gan ar humoru atskatījāmies, kā tika risinātas daudzas lietas, tai skaitā Jāņu svinēšana, jo cilvēki, tāpat kā šodien, strādāja, svinēja un mīlēja.

Ikviens izjuta savdabīgo kolhoza laiku auru jau ienākot estrādes teritorijā. Uz goda dēļa sarindotas kolhoza „Nākotne” pirmrindnieku foto, laukumā sabraukusi padomju laiku tehnika – kādreiz lepnā “Volga”, ar ko brauca pats kolhoza priekšsēdētājs, traktori, ar ko savulaik apstrādāti lauki un kas joprojām ir darba kārtībā, un vecais labais „gaziks”, kas līdz skatuvei atveda atraktīvos kolhozniekus – Višķu pagasta jauniešus, kas iejutās palaidnīgo līgotāju lomā. Pa visu estrādi sakrauti siena zārdi, sarindotas piena kannas un cita lauku atribūtika.

Ierodoties vakara vadītājiem, skatītāju rindas pāršalca smieklu vētra. Kolhoza priekšsēdētājs Kazimirs Adāmovičs, kura lomā iejutās Daugavpils teātra aktieris Ritvars Gailums, piestūrēja pie pašas estrādes lepnajā Volgā un ar alus muciņu rokās. Ar elektrisko ganu uz velosipēda stūres viņam sekoja kolhoza zootehniķe Veneranda Janovna, kuru lieliski atveidoja šarmantā Višķu sociālās aprūpes centra vadītāja Veneranda Zeile.

Abu starpā raisījās jautras un reizē divdomīgas sarunas par kolhoza ikdienu, pastāvīgām problēmām no kolhoza dzīves un pašu jūtām, kas vainagojās ar laimīgu mīlas ugunskura iedegšanu skatuves varoņu sirdīs, un turpmāku kopējā Līgo ugunskura iedegšanu estrādes lielajā laukumā.

Vakaru kuplināja „Līksmes” jaunieši ar savām jautrajām dejām. Jāpiebilst, ka īsu brīdi pirms pasākuma, līksmieši atgriezās no Zarasiem Lietuvā, kur piedalījās vasaras saulgriežu koncertā. Lai arī pamatīgi nokausēti karstajā vasaras laikā, jaunieši uz skatuves atguva otru elpu, jo tieši kuplais skatītāju pulks devis daudz enerģijas izdejot vēl vienu koncertu.

Izbradājuši kukurūzas lauku, ieradās  VIA “Mažors” jaunieši – atraktīvie kolhoza pionieri, kas pārsteidza ar muzikālu sniegumu mūsdienu manierē. Vakara gaitā muzikālu sveicienu līgotājiem veltīja arī „Pankūku” solisti Inga un Normunds, solistes Santa Kasparsone un Agate Jermaļonoka, Ambeļu folkloras kopa “Romaškas” un Latgales dāmu pops.

Bet pasākuma noslēgumā izlocīt kājas ballē līdz rīta ausmai aicināja Juris Ostrovskis un Dvinskas muzikanti.

Jāpiebilst, ka aktieri, muzikanti, daudzi apmeklētāji maksimāli iejutās kolhoznieku lomās un pēc savas iniciatīvas izskatījās tā, it kā tikko ar laika mašīnu būtu pārcēlušies no kolhoza laikiem.

Savu artavu atmosfēras radīšanā deva jautrais videoklips, ko veidoja Guntis Kaminskis. Tajā piedalījās liela daļa „jampadrača kolhozā” dalībnieku, un to noskatījās vairāk kā simts tūkstoši skatītāju sociālajos tīklos un televīzijā.

Šie bija trešie Līgo svētki Višķu estrādē, ko organizē pašvaldības aģentūra „TAKA”. Kolhoza idejas autors bija Rolands Gradkovskis un scenārija autore Inese Bērziņa. Pasākuma organizēšanā aktīvi līdzdarbojās Daugavpils novada Kultūras pārvalde, Informācijas un sabiedrisko attiecību daļa, Ambeļu pagasta pārvalde un īpašs ieguldījums ir Višķu pagasta pārvaldei, kuras vadītājs Jānis Proms ņēma aktīvu dalību ne tikai pasākuma organizēšanā, bet arī parādīja aktiera talantu videoklipā šofera lomā.

Līgo svētki Višķos ir īpaši ar to, ka bieži vien pasākuma organizēšanā piedalās veselām ģimenēm. Šoreiz aktīvākās un atpazīstamākās ir māsas Agate un Agnese Jermaļonokas ar dziedāšanu un floristiku, tēvs un dēls Promi ar organizēšanu, filmēšanos un muzicēšanu, Somu ģimene, kas bija iesaistīta muzicēšanā, alus darīšanā, filmēšanā, fotografēšanā, dejošanā. Tāpēc jāsaka, ka Līgo svētki ir ne tikai izklaide un darbs, bet arī ģimeņu saliedēšanas pasākums, it sevišķi tiem, kas bez dejām, alus un darba, spēj rītausmā atrast papardes ziedu!

Uz satikšanos Līgo svētkos Višķu estrādē 2017. gadā!

FOTOGALERIJA

FOTOGALERIJA – 2 (kadri no videoklipa filmēšanas laukuma)

Daugavpils novada pašvaldības aģentūra TAKA